Çekmeköy Veteriner Kliniği

Çalışma Saatleri : 08:30 - 22:00
  7/24 Bilgi Hattı : 0216 640 20 44

HİZMETLERİMİZ

Suni Tohumlama

Kabaca, hayvan türlerinde belirli özelliklerin ıslahı için uygulanan kontrollü dölleme işlemidir.

Büyükbaş hayvanlarda bu işlem verim parametrelerini artırmak, cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların önüne geçebilmek ve menşei kontrolünü sağlayabilmek için uygulanır. İşlem temel olarak -196°C‘de dondurulmuş spermanın çözdürüldükten sonda bir takım özel donanımlarla dişinin rahmine yerleştirme işlemi olarak açıklanabilir.

Köpeklerde de temelde bu işlem aynıdır ancak daha fazla dikkat gerektirmektedir. Köpekler için suni tohumlama sektörü, sığırlara göre, az geliştiği için dondurulmuş sperma tedariki sağlamak güçtür. Bunun için genellikle donör (erkek köpek) kullanılır. Alınan bu spermalar farklı yöntemlerle dişiye verilir. Bunlardan ilki, en uygulanabilir ve yaygın olanı spermanın vajinaya bırakılmasıdır. Bir diğeri yine sığırlardaki gibi rahmin içine yerleştirilmesidir ancak bu yöntem köpek cervixinin (rahim kapısı olarak düşünebilirsiniz) vertikal yapısı nedeniyle çok zordur.

Unutulmamalıdır ki her iki tür için de suni tohumlamanın başarılı olabilmesi için;

Östrus (kızgınlık) takibinin iyi yapılması
Donör spermanın sağlıklı olması
Dişinin sağlıklı olması
Bütün organizasyonun steril gerçekleşmesi gerekmektedir.

Cerrahi / Şirürji

Tıbbi ürün kullanımı, genel ve alternatif tedavi yöntemleriyle sonuç alınamayan ya da alınamayacak olgularda başvurulan operasyona dayalı tedavi yöntemidir.
Cerrahi/Şirürjikal yöntem genellikle son çaredir, ancak bunun kararını hekim verir ve hasta sahibine önerir.
Her türlü cerrahi müdahale benzer riskleri taşır. Genel olarak başlıca; anestezi, operasyon, reanimasyon ve postoperatif (operasyon sonrası) bakım olarak sıralanabilir. Bu riskleri operasyon öncesinde hekim, hasta sahibine açıklar ve onayına sunar.

Genel Cerrahi Operasyonlarımız;
Abdominal (Karın) Operasyonlar
İnguinal (Kasık) Operasyonlar
Kas Operasyonları
Açık Yara Operasyonları
Kulak Operasyonları
Basit Tümöral Operasyonlar
Ganestezi ve Reanimasyon
Anestezi; kimyasal maddelerle, genel duyunun/bir organın duyusunun tamamen ya da kısmen bir süreliğine engellenmesi, reanimasyon ise bu engelleme durumunun ortadan kaldırılması olarak tanımlanabilir.
Uygulamalarda kimyasal maddeler kullanıldığı ve bir blokaj sağlandığı için operasyonel olarak en büyük risk her zaman anestezi ve reanimasyondur. Bu riski en aza indirmek amacıyla laboratuvar tetkikleri uygulanıp sonucu değerlendirilir.

Dahiliye

Genel muayene sonucunda çoğunlukla tanıya yaklaşılsa da biyokimyasal ve fizyolojik tetkikler sonrasında kesin tanı dahiliye yönünden belirlenmiş olur. Sonrasında tedavi uygulanır ve gerekirse pet hayvanlarda mama, çiftlik hayvanlarında rasyon üzerinde değişiklikler önerilebilir.

Acil Müdahale

Acil vakalarda olay üzerinden müdahaleye kadar geçen zaman çok önemlidir. Kedi ve köpeklerde bu olaylar genellikle trafik kazaları, yüksekten atlama zehirlenme ve saldırı olarak sıralanabilir. Çiftlik hayvanlarında ise bu olaylar beslenme, salgınlar, yabancı hayvan katımı ve yönetim eksiklikleri gibi daha geniş bir yelpazeyi kapsar.
Çiftlik hayvanları ve kanatlılarda koruyucu önlemler genellikle acil müdahale gerektirebilecek durumların önüne geçebilse de kedi ve köpeklerde acil durumlar belirtildiği gibi genellikle dış faktörlerden ileri gelmektedir.
Acil müdahale vakalara göre değişken olsa da genellikle ilk müdahale (durum stabilitesi sağlayabilmek adına) semptomlara yöneliktir.
İlk müdahale sonrasında hastaya gerekli tetkikler uygulanıp, olguya yönelik tedaviye başlanır.

Tanı ve Tedavi

Dış bakı ve genel muayene sonrasında gerekli görülürse fiziksel, biyokimyasal ve fizyolojik tetkikler sonucunda en kısa sürede tanı belirlenip, sonuca yönelik, tedavi uygulanır. Pet hayvanlarında tetkikler ve uygulamalar bireysel olsa da çiftlik hayvanlarında, kanatlılarda ya da akvaryumlarda tüm popülasyonu içerebilir.

Mikroçip İmplantı

Her birinde birbirinden farklı bir kod numarası barındıran, evcil hayvanların kimliklendirilebilmesi amacıyla – türlere göre deri altı ya da kas içine – özel enjektörü kullanılarak yerleştirilen, iri bir pirinç tanesi boyutundaki bu cihazlar mikroçip olarak adlandırılır. Mikroçip kullanım amaçları;
• İzlenebilirlik,
• Farklı kuruluşlar arasında koordinasyon,
• Bilimsel ve istatistiksel veri tabanı oluşturmak olarak sıralanabilir.

köpeklerde suni tohumlama Suni Tohumlama perro cachorros 750x531

Suni Tohumlama

Kabaca, hayvan türlerinde belirli özelliklerin ıslahı için uygulanan kontrollü dölleme işlemidir. Büyükbaş hayvanlarda bu işlem…

Devamı
Cerrahi / Şirürji cerrahi

Cerrahi / Şirürji

Tıbbi ürün kullanımı, genel ve alternatif tedavi yöntemleriyle sonuç alınamayan ya da alınamayacak olgularda başvurulan…

Devamı
Dahiliye dahiliye

Dahiliye

Genel muayene sonucunda çoğunlukla tanıya yaklaşılsa da biyokimyasal ve fizyolojik tetkikler sonrasında kesin tanı dahiliye…

Devamı
Acil Müdahale acil

Acil Müdahale

Acil vakalarda olay üzerinden müdahaleye kadar geçen zaman çok önemlidir. Kedi ve köpeklerde bu olaylar…

Devamı
Tanı ve Tedavi veterinerhekim ve kopek muayenesi 1024x678

Tanı ve Tedavi

Dış bakı ve genel muayene sonrasında gerekli görülürse fiziksel, biyokimyasal ve fizyolojik tetkikler sonucunda en…

Devamı
Mikroçip İmplantı Microchip

Mikroçip İmplantı

Her birinde birbirinden farklı bir kod numarası barındıran, evcil hayvanların kimliklendirilebilmesi amacıyla – türlere göre…

Devamı