Kısırlaştırmalı mıyım?

2017-02-06T19:53:39+00:00

Dostlarımız için verebileceğimiz zor ama bir o kadar da önemli bir konu. Kedimiz ya da köpeğimiz için verilecek bu karar bizleri duygusal açıdan zorlayacaktır. Buna karar vermek için Çekmeköy’de bulunan Şişman Veteriner Kliniğimize gelerek bizlere danışabilir ve bu karar verme sürecinin artılarını, eksilerini karşılıklı konuşabiliriz.
Kısırlaştırma operasyonu için öncelikle dostumuzun puberta (yani çiftleşmeye hazır olduğu dönem) yaşına ulaşmış olması gerekmektedir. Dişiler genel olarak pubertasa 6-8 aylık olduktan sonra girerler. Ve bu dönem sonrasında seksüel davranışlara rastlamaya başlarsınız.
Dişilerde östrus dönemlerinde (kızgınlık dönemlerinde) huzursuzluk ve sık idrara çıkma ve vajinal akıntı görülürken erkeklerde dişilerin peşinden gitmek için kaçma, idrarlarında ağır koku oluşumu ve bu ağır kokuya sahip idrarlarıyla işaretleme görülmektedir. Tabi istenmeyen gebelikleri de unutmamalıyız. Bu durum sadece bizleri rahatsız etmez, dostlarımızın da depresyon belirtileri göstermelerine ve en başta hırçınlaşmalarına sebep olmaktadır.
Aynı zamanda operasyonsuz yöntemlerde var ancak bunların ileriki dönemlerde hormonlar üzerinde olumsuz etkileri ve kistik oluşumlara neden olabileceği, hayvanımızın sağlığını ileriki dönemlerde olumsuz etkileyebileceğini göz önünde bulundurarak karar vermeliyiz. Kısırlaştırma operasyonunun geri dönüşünün olmadığını da unutmamalıyız.
Ayrıca erken yaşlarda kısırlaştırma operasyonu dişilerde meme tümörünün ve pyometrayı engellerken erkeklerde de testis tümörlerini engellemektedir.
Operasyon ne zaman yapılmalı?
Kızgınlık dönemlerinde hormonların etkileri, dokuların hassaslaşması ve dokulardaki kanlanmanın artması sebebiyle operasyon riskli olmaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak veya en aza indirgemek için bu süreç içerisinde operasyon ertelenmelidir. Ayrıca gebelik döneminde ve doğumdan sonra annenin süt emzirmesi devam ederken kısırlaştırma operasyonu ertelenmelidir.
Kısırlaştırma cerrahi bir yöntemdir. Operasyon sonrası dostumuzun yaklaşık olarak 7 ila 10 gün arası bakıma ihtiyacı olacaktır. Bu dönemi şişman veteriner kliğimizde güvenle ve maksimum bakımla tamamlayabilir.